Nowoczesny plac budowy wiąże się z użytkowaniem sprzętu, który zwalnia z konieczności wykorzystywania siły ludzkich mięśni.

Jego stosowanie sprawia, że wykonywane prace są sprawniejsze i znacznie bezpieczniejsze. Podpowiadamy, jakie maszyny sprawdzą się na budowie.

Betoniarka

Betoniarka jest sprzętem, który zdecydowanie przyda się na każdej budowie. Przygotowanie betonu stanowi jedną z głównych czynności wykonywanych na budowach. Aby je usprawnić stosuje się urządzenia w postaci betoniarek, które pozwalają na szybkie przygotowanie tego kompozytu.

Ponadto sprawdzają się w czasie wytwarzanie zapraw murarskich lub tynkarskich. Występują w kilku wersjach, a najczęściej spotykane to mieszalnikowe, wolnospadowe oraz taczkowe. Co ważne nie jest to drogi sprzęt, a jego zakup zwraca się po bardzo krótkim czasie.

Koparka

Koparki są stosowane na wszystkich placach budowy. Umożliwiają wykonywanie wielu prac, w tym przygotowywanie powierzchni pod fundamenty budynku, jak również jej wyrównywanie. Występują w klasycznej wersji z kołami lub coraz popularniejszej wyposażonej w gąsienice.

Ta druga opcja sprawdzi się na nieprzystępnych nawierzchniach, na których istnieje duże ryzyko ugrzęźnięcia lub ślizgania. Wersja kołowa cechuje się większą zwrotnością i stabilnością podwozia.

Podnośnik

Praca na budowie wymaga wykonywania różnych czynności na wysokościach. Wiele firm wybiera tworzenie klasycznych rusztowań, ale istnieje inne nieco sprawniejsze rozwiązanie w postaci nowoczesnego podnośnika.

Tego rodzaju sprzęt umożliwia bezproblemowe dostanie się na wybraną wysokość oraz bezpieczne wykonywanie prac. Podnośniki występują w postaci wind osobowych lub budowlanych oraz platform transportowych.