Wiele osób marzy o własnym domu. Choć przedsięwzięcie to jest dość kosztowne, to jednak umożliwia stworzenie wszystkiego od podstaw tak jak chcemy, oczywiście w pewnych obramowaniach prawnych. To jednocześnie wyzwanie, ale i idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć coś swojego. Jak się do tego zabrać, co jest potrzebne, od czego zacząć?

Budowa domu – pierwsze kroki

Podstawowa kwestia to miejsce, gdzie chcemy zamieszkać. Warto to dobrze przemyśleć. Dobrze jest przy wyborze działki zapoznać się z planowanymi inwestycjami na danym terenie. Może to nas uchronić przed wybudowaniem domu, obok którego może powstać na przykład autostrada. Wszystkiego zapewne nie da się przewidzieć, jednak dobre rozeznanie może nas uchronić przed wieloma trudnościami.

Konieczny jest pomysł przekuty w plan. Jaki dom chcielibyśmy postawić, ile pięter ma mieć, z jakich materiałów ma być zbudowany, czy mamy dostęp do wód gruntowych, kanalizacji itp. Trzeba zadać sobie pytanie, czy nasz dom ma być typowy, czy może nastawiony na energooszczędność. Konieczne jest zapoznanie się z odpowiednią niezbędną dokumentacją.

Etapy budowy domu krok po kroku

Jakie kroki musimy podjąć chcąc wybudować dom?

  • Przygotowania formalne – gromadzimy wszystkie niezbędne dokumenty, zgody, pozwolenia, specyfikacja, wybór działki, projekt budowlany.
  • Etap I – ogrodzenie,  wytyczenie granic działki, wytyczenie wielkości nieruchomości, wyrównanie gruntu, budowa fundamentów i piwnicy.
  • Etap II – ściany zewnętrzne, stropy, schody, elementy dachu( więźba, komin, pokrycie oraz okna dachowe.
  • Etap III – instalacje elektryczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, wstawienie drzwi i stolarka okienna.
  • Etap IV – montujemy urządzenia grzewcze, wykańczamy wnętrze (podłogi, ściany działowe), kładziemy tynki.
  • Etap V – dopełniamy ostatnie wymogi formalne.