Planując budowę domu przyszły inwestor musi rozważyć wiele aspektów. Często się zdarza, że otrzymuje działkę od rodziny lub dokonuje zakupu w określonej lokalizacji, uzasadnionej potrzebami życiowymi. Czasem jednak budowa przyszłego domu rozpoczyna się od poszukiwania działki w bardziej lub mniej zdefiniowanej okolicy.

Co należy sprawdzić przed zakupem działki?

Szukając działki pod budowę domu należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy lokalizacja będzie odpowiadała potrzebom wszystkich mieszkańców. Najważniejsze z nich to:

  • komunikacja
  • odległość od szkoły i pracy
  • położenie działki
  • dostępność mediów
  • planowane inwestycje
  • sąsiedztwo

Planując swoje wymarzone miejsce na świecie należy wybrać je tak, żeby nie okazało się więzieniem. Dlatego najważniejszą sprawą jest skomunikowanie działki ze światem: jeżeli jest oddalona od komunikacji publicznej, należy liczyć się z koniecznością korzystania z samochodu przez wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dzieci i starsze pokolenie. Jest to istotna kwestia zwłaszcza w kontekście dojazdu do lekarza, do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Nie mniej ważna jest droga do i z pracy. Dojazd do centrum dużego miasta może być utrudniony przez korki a przez to zająć nadmiernie dużo czasu.

Oglądając przyszłą lokalizację do postawienia domu należy sprawdzić, czy działka nie jest położona na terenach zalewowych, bagnach lub stromym zboczu, które utrudni dopasowanie projektu domu. Zdarza się również, że infrastruktura techniczna oznaczona na mapie na granicy działki w praktyce przebiega przez jej środek, uniemożliwiając wykopanie fundamentów. Trzeba też sprawdzić, w jakiej odległości od granicy działki są położone media: woda, kanalizacja, prąd i gaz oraz jakie są możliwości ich przyłączenia. Jeżeli działka ma być oazą spokoju, warto zweryfikować najbliższe sąsiedztwo. Zarówno planowane w okolicy uciążliwe inwestycje jak i niekulturalni sąsiedzi za płotem potrafią skutecznie zepsuć radość z nowego domu.