Wyspa to rodzaj mebli kuchennych, które nie stykają się ze ścianami lub innymi szafkami stojącymi. Zaletami wyspy kuchennej są między innymi możliwość lepszego zorganizowania przestrzeni roboczej, większa powierzchnia blatu kuchennego, więcej szuflad i szafek, dzięki czemu znacznie zwiększyliśmy przestrzeń do przechowywania.

Dodatkowo zastosowanie wyspy kuchennej ułatwia wspólne gotowanie. Zastosowanie wyspy w zamkniętej kuchni daje nam możliwość rezygnacji ze stołu jadalnego. Z kolei w przypadku kuchni otwartej pozwala na częściowe oddzielenie kuchni od salonu.

Jakie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna?

Wyspa w kuchni powinna być jak najbardziej praktyczna i funkcjonalna, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór i aranżacja tego elementu.

Planując aranżację wyspy w kuchni pamiętajmy o zachowaniu odległości minimum 100 cm od ścian i innych mebli, najlepiej jeśli ta szerokość to 110-120 cm, wtedy możemy swobodnie poruszać się po wyspie meblami i gotować . Jeśli stół znajduje się w pobliżu wyspy, odległość należy zwiększyć do 150 cm, ponieważ krzesła mogą się swobodnie poruszać.

Konkretne wymiary wyspy kuchennej należy indywidualnie dostosować do wielkości i kształtu naszej kuchni, jednak minimalną powierzchnię blatu wyspy należy przyjąć na 1 metr kwadratowy.

Wysokość wylewki kuchennej jest nieco wyższa niż w przypadku standardowej szafki kuchennej, zwykle od 100 do 120 cm. Jeśli nasza wielkość kuchni nie pozwala na dowolną aranżację wylewki kuchennej, a mimo to chcemy zyskać dodatkową przestrzeń do pracy lub oddzielić strefę kuchenną od części