Z pewnością wszyscy zgodzimy się, że dobry sen na wygodnym materacu to podstawa, aby każdy dzień rozpocząć z nową energią. W tym kontekście istnieją różne rodzaje materacy i nie każdy z nich jest odpowiedni dla danej osoby, dlatego często nie wiemy, który wybrać. Tym razem przyjrzymy się pokrótce niektórym z dostępnych na rynku materaców.

Rodzaje materaców na każdy gust

Materace sprężynowe

Klasyczny materac sprężynowy został udoskonalony i dziś nadal jest jednym z najbardziej popularnych modeli. Jedną z jego głównych zalet jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co łagodzi ewentualne napięcia. Dodatkowo jego wewnętrzna wentylacja jest bardzo wydajna i nie generuje ciepła podczas snu.

Wśród jego wad trzeba wymienić, że sztywność może być czasem nadmierna i nie formuje się dobrze do ciała. Z czasem odkształca się nierównomiernie. Jedną z cech, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest liczba warstw wyściółki, którą posiada, aby mieć pewność, że jego amortyzacja jest dobra.

Materace piankowe

Wykonane są z poliuretanu lub poliestru. Różnią się one w zależności od gęstości pianki, grubości i i jakości. Wewnątrz znajdują się pęcherzyki powietrza, które sprawiają, że nie są one zbyt twarde, więc trudno im utrzymać kształt ciała przy wywieraniu nacisku. Im większa gęstość, tym są cięższe. Mimo że są tanie, jedną z wad tego typu materacy jest to, że nie są dobrze wentylowane i są podatne na rozwój roztoczy.

Materace wiskoelastyczne

Są one lepszym jakościowo wariantem wspomnianych w poprzednim punkcie materacy piankowych. Pianka, z której są wykonane, jest twardsza i łatwiej dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu szybko wraca ono do swojej pierwotnej pozycji. Są one znacznie droższe, ale warte inwestycji.

Materace lateksowe

Wśród zalet tych materacy możemy wymienić ich szybki powrót do pierwotnego kształtu. Są one jednak zazwyczaj bardzo drogie i ciężkie, ze względu na zastosowane materiały. Wykonane są z lateksu, czyli lepkiego materiału pozyskiwanego z drzewa kauczukowego. Ten rodzaj materacu polecany jest dla osób, które dużo się ruszają podczas snu, ponieważ nie stawia oporu i pozostaje twardy. Ze względu na swój skład nie jest dobrym domem dla roztoczy kurzu.

Materac żelowy

Gdy położymy się na żelowym materacu, poddaje się on i ugina, co zmniejsza nacisk wywierany na ciało. Jest to struktura, która wspiera układ krążenia. Materac bez wątpienia wpływa na zdrowie i jakość naszego życia, więcej praktycznych porad znajdziesz w https://nieziemsko.pl