Wybudowanie domu jednorodzinnego może zająć nawet dwa lata. Tak długi czas realizacji inwestycji wynika z kilku czynników.

Po pierwsze trzeba liczyć się z tym, że sporą ilość czasu pochłonie załatwianie różnych formalności. W celu załatwienia pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia prac należy przede wszystkim zainwestować wiele godzin w kompletowanie dokumentów oraz odwiedzanie różnych urzędów.

Przeciąganie się budowy

Przeciąganie się budowy domu jest również bardzo często związane z klimatem, ponieważ wykonywanie wielu bardzo ważnych prac jest niemożliwe zimą, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach.

Niekorzystne warunki pogodowe mogą więc znacznie przedłużyć budowę. Jednocześnie bardzo wielu inwestorów popada w problemy finansowe w czasie budowy, ponieważ okazuje się, że źle zaplanowali budżet, a czas potrzebny na zgromadzenie dodatkowych pieniędzy przedłuża czas realizacji inwestycji. Zdając sobie sprawę z tego typu problemów można dużo lepiej zaplanować budowę i spojrzeć realistycznie na prawdopodobny termin ukończenia prac.

Samodzielnie czy z firmą?

Samodzielna budowa domu jest dużo tańsza, ale oczywiście wymaga od nas bardzo dużo czasu. To nie jedyny problem, jest wiele prac, których wykonanie może okazać się problematyczne. Dlatego wiele osób, mimo posiadania wolnego czasu decyduje się na zlecenie prac firmie budowlanej.

Oczywiście zlecenie pracy firmie zewnętrznej nie oznacza, że możemy zrezygnować z pilnowania. Wręcz przeciwnie. Szczególnie ważna jest kontrola w newralgicznych momentach budowy ja na przykład wylanie fundamentów czy też wytyczenie gdzie stanie w przyszłości nasz nowy dom.