Który okres w roku jest najlepszy na to aby rozpocząć prace budowlane i prace wykończeniowe w domu – staramy się znaleźć odpowiedź.

Główny wskaźnik – temperatura 

Jaki termin jest najlepszy na rozpoczęcie prac wykończeniowych w domu? Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka pora jest najlepsza na rozpoczęcie takich prac. Wszystko zależne jest od tego, co jest do wykonania, jednak w większości przypadków do prac wykończeniowych niezbędna jest temperatura wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Przyjęło się, że prace rozpoczyna się wiosną albo pod koniec lata, dzięki czemu unika się przeciągania ich do nadejścia mrozów albo wręcz przeciwnie – największych upałów.

Jakie utrudnienia wiążą się z wykonywaniem prac budowalnych jesienią?

Gdy za prace wykończeniowe zabieramy się pod koniec jesieni, najważniejszym wyzwaniem staje się zamknięcie domu (montaż drzwi, okien) oraz uruchomienie ogrzewania. Jednak producenci stolarki nie zalecają montażu swoich produktów przed zakończeniem prac mokrych, takich jak tynkowanie, istnieje bowiem możliwość uszkodzenia drewna przez wilgoć czy porysowania go. Nie zawsze sprawdzi się zabezpieczenie folią, chyba że zamiast tynku stosowane są suche technologie, takie jak np. płyty gipsowo – kartonowe.

Czy można wykonywać prace budowlane zimą?

Zima to okres przestoju w pracach budowlanych, z drugiej strony jednak dużo łatwiej znaleźć w tym okresie wolną ekipę budowlaną. Czy jest szansa, że podejmą się jakichś zadań?

Specjaliści mówią jasno, że lepiej wstrzymać się do cieplejszych miesięcy, przynajmniej marca. Jeśli jednak do wykonania mamy prace wyłącznie wewnątrz budynku, który jest już zamknięty, możemy znaleźć firmę, która podejmie się takich zadań.

Nie bez powodu jednak wskazuje się wiosnę i jesień jako najlepszy czas na wykończenia i remonty.