Styl minimalistyczny charakteryzuje się harmonium, porządkiem oraz poczuciem przestronności. Przestrzeń minimalistyczna sprzyja relaksowi, ale także twórczej pracy.

Uwolnienie od nadmiaru przedmiotów bardzo pozytywnie wpływa na skupienie oraz koncentrację. Co więcej wnętrza minimalistyczne wyróżniają się elegancją oraz wyrafinowaniem. Dominujące jasne kolory to najczęściej biele, szarości, a także połączenie naturalnego koloru drewna i kamienia. Ze względu na ograniczoną ilość przedmiotów oraz elementów wyposażenia wnętrz w stylu minimalistycznym, każdy element odgrywa niezwykle ważną rolę oraz buduje spójną całość. W ten sposób unika się hałasu oraz przypadkowości. Wnętrza minimalistyczne dają także wrażenie bardzo czystych i schludnych. To wynika to z maksymalnego ograniczenia ilości mebli oraz innych przedmiotów. Wybiera się tylko to co jest funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne.

Minimalizm zakłada również, że wszystkie przedmioty nawet najbardziej użyteczne i funkcjonalne powinny być schowane. Dlatego unika się ustawienia produktów i przedmiotów na blacie kuchennym czy też w łazience.

Wśród barw dominujących w stylu minimalistycznym wyróżnia się

  • biel
  • szarość
  • czerń
  • beże
  • brązy.

Wymieniona kolorystyka dotyczy wszystkich elementów mieszkania. Są to zatem zarówno ściany, podłogi, drzwi, meble oraz dekoracje. W ten sposób tworzy się bardzo spójny charakter wnętrza.

Można oczywiście wprowadzić dodatkowy kolor, nieco bardziej intensywny i wyrazisty, aby przełamać monotonnię. Musi być to jednak decyzja przemyślana, aby pasowała ona do stylu aranżacyjnego.